Baltijas Peoniju festivāls – 2019.
Selekcionāri un oriģinatori.
Selekcionārs ir tas, kurš no kādas jau izaudzētu augu hibrīdu grupas atlasa labākos. Oriģinators ir tas, kurš pats apputeksnē mātesaugus, iegūst sēklas, no tām izaudzē hibrīdus un beigās atlasa labākos, dod tiem nosaukumus. Izrādās, ka dažkārt jāveic bitītes darbs pat ilgāk nekā 10-20 gadus, lai gūtu labus krustojumus un tos nedaudz pavairotu!
2017.gadā tika nodibināta biedrība „Latvijas Dekoratīvo Augu Oriģinatoru apvienība”- ar mērķi vienot jaunu dekoratīvo šķirņu radītājus Latvijā un aizsargāt viņu intereses. Līdz šim gandrīz visi dārzu draugi un stādu audzētāji Latvijā uzskatīja, ka jaunu dekoratīvo šķirņu radīšana (origin) ir tikai brīvā laika kavēklis un katram ir tiesības bez maksas izmantot (pavairot, pārdot) citu darba rezultātus.
2019. gadā 12.-15. jūnijā „Latvijas Dekoratīvo Augu Oriģinatoru apvienība” pieteica sevi ar „Baltijas Peoniju festivālu” Latvijas Universitātes Dabas mājā Jelgavas ielā 1. Pasākumā bija iekļauta gan peoniju ziedu izstāde - 4 tropiskā karstuma dienās tika parādītas vairāk kā 300 šķirnes un hibrīdi, gan tējas meistaru demonstrējumi, floristikas speciālistu izveidotās puķu vāzes, metala dizaina dārza retumi, kosmiskā šķīvja instalācija, seno laiku mēbeļu stūrītis ģimenes foto entuziastiem un mākslinieces Brigitas Ektermanes peoniju un latvju zīmju gleznas. Pasākumu atbalstīja ne tikai Latvijas botāniskie dārzi - LU Botāniskais dārzs un Nacionālais Botāniskais dārzs, bet arī LU Dabas mājas visa administrācija, arī viesi – peoniju audzētāji ar ziediem no Paņevežas, Viļņas un Kauņas (Vitauta Dižā Universitātes Kauņas Botāniskais dārzs). Paldies Tallinas botāniskajam dārzam par atsaucību un nākotnes iecerēm. Diemžēl, izstādē nevarējām parādīt jaunākās reģistrētās ASV, 2018.g. Pranciska Puidokas (LT) šķirnes „Lietuvos Patriotas” un „Lietuvos Ateitis”, jo autors deva mums atbildi, ka viņa dārzā esot "tropiskais klimats" un visas peonijas noziedējušas.
Ziedu izstāde un dekorācijas bija aplūkojamas dabīgā apgaismojumā. Tas nodrošināja pareizu ziedu krāsas demonstrāciju, kāda nav iespējama izstādēs ar mākslīgo apgaismojumu.
Neskatoties uz to , ka šajā nedēļā Latvijā vienlaicīgi notika arī citi peoniju pasākumi – ziedu izstāde Dabas muzejā Rīgā, Peoniju svētki Kalsnavas arborētumā, Peoniju parādes vairākās peoniju audzētavās Latvijā, „Baltijas Peoniju festivālu” apmeklēja vairāk kā 500 apmeklētāji – starp tiem bija puķu draugi no Gruzijas, Polijas, ASV un Skandināvijas.
„Baltijas Peoniju festivāls” bija pirmais šāds starptautisks vienas grupas augu - peoniju popularizācijas pasākums Latvijas dārzkopības vēsturē.
Par peoniju ziedu izstādes Čempionu tika nominēta
- Old Faithful (Glasscock, Falk, 1964).
Jaunāko- 21 gs. Baltijas selekcijas (origin) grupā Čempiona godā nokļuva
- Latvijas Zeltene (J.Dukaļskis, 2006).
Par 20.gs. Baltijas Čempionu tika atzīta
- Prof. K.Grybauskas (O.Skeiviene, 1958).
Atzinības saņēma – Jānis Dukaļskis par lielāko jauno hibrīdu demonstrāciju (vairāk kā 50) un Andris Berkins par lielāko demonstrēto intersekcijas peoniju šķirņu kolekciju (vairāk kā 20).